Sisäänkirjautuminen

Seminaarit ja muu koulutus

​​
Akkreditointi viranomaiskäyttöön

Aika:              Syksyllä 2025, tarkempi aika ilmoitetaan myöhemmin

Paikka:          Teams-etäyhteys

Hinta:            Seminaari on viranomaisille maksuton

Tilaisuuden kuvaus

Tilaisuuden tavoitteena on kertoa akkreditoinnista pätevyyden arvioinnin työkaluna ja miten yhteistyö viranomaisten kanssa on toteutettu.

  • mitä akkreditointi on, mitä se osoittaa ja miten akkreditointia voi käyttää
  • akkreditointivaatimukset ja arviointimenettely
  • akkreditointiprosessi
  • miten akkreditointi palvelee hyväksyntä- ja valvontatoimintaa
  • kokemuksia yhteistyöstä viranomaisten ja FINASin välillä eri sektoreilla.
Lisätietoja antaa:
 
Sanna Haimi-Ilvonen, etunimi.sukunimi@finas.fi tai 029 5052 206


Kalibrointien jäljitettävyys - perusta mittausten luotettavuudelle  

Aika              17.12.2026

Paikka          Teams-etäyhteys

Hinta            ilmoitetaan myöhemmin +alv​

Tilaisuuden kuvaus

Iltapäivän koulutustilaisuuden tarkoituksena on antaa perustiedot mittaustulosten jäljitettävyydestä testaus-, kalibrointi- ja tarkastustoiminnassa. Mitkä ovat vaatimukset jäljitettävyydelle ja miten vaatimukset täytetään erityyppisissä toiminnoissa. Käydään läpi miten jäljitettävän kalibroinnin tai referenssimateriaalin tunnistaa, mitkä ovat jäljitettävyyden tunnuspiirteet ja mitä hyötyä on jäljitettävistä referenssimateriaaleista ja kalibroinneista. Koulutuksessa käydään läpi myös kalibroinnin suunnittelua ja mittausepävarmuuden hyödyntämistä arvioitaessa tulosten hyväksyttävyyttä.

Koulutus on tarkoitettu akkreditoiduille toimijoille, jotka omassa työssään käyttävät referenssimateriaaleja ja/tai toteuttavat kalibrointeja sekä toimijoille jotka työssään hyödyntävät muiden tekemiä kalibrointeja ja arvioivat niiden luotettavuutta ja jäljitettävyyttä.

Ilmoittautuminen koulutukseen päättyy​ noin viikkoa ennen koulutuksen alkua, jonka jälkeen peruuttaneilta tai saapumatta jääneiltä veloitetaan 50 % kurssin hinnasta. Koulutustilaisuus toteutetaan, jos ilmoittautuneita on vähintään 10 henkilöä.

Lisätietoja antaa:

Maiju Aikala, maiju.aikala(at)finas.fi, 029 5052 082


Mittalaite osana akkreditoitua toimintaa. Kuvituskuva ylläolevalle koulutukselle.


Teams-etäyhteys
seminaarit; koulutus